امروزه شرکت های بسیار زیادی در زمینه ارائه سامانه پیامک فعالیت میکنند و این سامانه ها را در قالب های پلن یا پنل های متنوعی برای فروش عرضه میکنند. در این میان کدام شرکت پنل اس ام اس بهتر است؟ کدام سامانه پیامک امکانات بهتری دارد؟ چگونه یک پنل اس ام اس خوب انتخاب کنیم؟

در این مطلب به تمام سوالات فوق جواب خواهیم داد و در مورد پارامترها و فاکتورهای اصلی در انتخاب پنل اس ام اس مناسب توضیح داده خواهد شد.

سامانه پیامک چه امکاناتی دارد؟

اولین چیزی که باید بررسی شود اینست که ارائه دهنده سامانه پیامک مورد نظر در کل کدام امکانات و ماژول ها را دارد و آیا امکانات موجود نیازهای شما را براورد خواهد کرد. ازجمله امکاناتی که هر ارائه دهنده باید داشته باشد: دفترچه تلفن – ارسال تکی و گروهی – ارسال انبوه و تبلیغاتی – ارسال بر اساس کدپستی  منطقه ای – ارسال بر اساس پیش شماره – ارسال به مناطق شهر خاص – وبسرویس توسعه دهندگان وب اشاره کرد.

تعرفه ارسال پیامک چقدر است؟

مهمترین مورد بخصوص در ارسالهای انبوه و تبلیغاتی هزینه است.شما باید ببینید هر پیامک ارسالی برایتان چقد تمام میشود تا هزینه های ارسالتان را ارزیابی کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که هزینه ارسال از هر اپراتور متفاوت است مثلا تعرفه ارسال پیامک از اپراتور ۵۰۰۰ ارزانتر از اپراتور ۱۰۰۰ میباشد و شما باید باید دقت کنید که تعرفه ای که برای پنلی درج شده است برای کدام اپراتور است و اگر شما بنا به دلالی از اپراتور دیگری استفاده خواهید کرد تعرفه ارسال از آن اپراتور را باید بدانید تا دچار اشتباه نشوید.

آیا ضرایب و هزینه های اضافی به تعرفه ارسال اضافه خواهد شد؟

شگردی که بسیاری از ارائه دهندگان برای ارزان نشان دادن خدماتشان بکار میبرند اینست که تمام قیمت ها و تعرفه ها را در جداول قیمت گذاری خیلی ارزانتر از مقدار واقعی که حساب خواهند کرد درج میکنند و معمولا با فونت کوچک و مکان ندید اعلام میکنند که مثلا ۱۰% به مبلاغ فوق افزوده خواهد شد. حتی بعضی ها بدون اینکه اعلام کنند بعد از اینکه مشتری خرید کرد میبینند که تعرفه ارسال آنها گرانتر از مبلغ مندرج اعمال شده و بعد پیگیری میفهمند که ۱۰% مالیات به آنها اضافه شده. حتی برخی از سرویس دهندگان علاوه بر آن هزینه های دیگری را مثلا با نام دستمزد پشتیبانی و یا بازگشت هزینه نرسیده ها از مشتری دریافت میکنند. پس حتما به این نکته توجه داشته باشید که آیا سرویس دهنده درصدی اضافی بر مالیات مصوبه از خریدار در یافت میکنم یا نه! مکث اس ام اس فقط مالیات مصوب سال جاری را برای کاربران اعمال میکند و بجز مالیات هیچ هزینه ی اضافی به تعرفه های ارسال اضافه نمیشود. دقت کنید که برخی ارائه دهنده ها درصد مالیات را بیش از مقدار مصوب اعمال میکنند و علاوه بر آن ضرایبی با عنوان هایی مثل ارزش افزوده و خدمات و … در نظر میگیرند.

آیا خرید پیامک محدودیت سقف یا کف دارد؟

برخی ارائه دهندگان سرویس پیامک محدودیت کف خرید پیامک دارند یعنی اینکه کاربر در هر بار شارژ کردن اعتبار پیامک باید مثلا بیش از صدهزار تومان شارژ کند. برخی هم محدودیت سقف خرید پیامک دارند یعنی اینکه در یک مدت فقط تعداد مشخصی میتوانند ارسال کنند مثلا در یکسال حداکثر صد هزار پیامک میتوانند ارسال کنند. پس موقع انتخاب ارائه دهنده سرویس sms به این نکته توجه کنید که محدودیت ها دست وپای شما را نگیرند.

شارژ اعتبار پیامک تاریخ انقضا دارد؟

این هم محدودیت در مدت زمان استفاده از اعتبار پیامک خریداری شده است که بعضی ارائه دهندگان پنل پیامک شرط میگذارند که مثلا شارژ پیامک خربداری شده را تا ۳۰روز باید استفاده کنید که اصلا با صرفه نیست!

شارژ اعتبار پیامک به چه صورت است؟

شارژ آنلاین پیامک با مبلغ دلخواه بهترین روش شارژ اعتبار پیامک است ولی بعضی از سرویس دهندگان اس ام اس این امکان را ندارند و کاربرانشان مجبورند بصورت فیش بانکی مبلغ شارژ را پرداخت و اقدام کنند که بسیار مشکل ساز است.

آیا محدودیت در تعداد ارسال اس ام اس وجود دارد؟

محدودیت سقف یا کف میتواند در تعداد ارسال ها هم باشد همچون که در خیلی از سامانه sms عنوان میکنند که “در ارسال های انبوه حداقل ارسال ۵۰هزار پیامک میباشد” این نکته مکن است مانع از تبلیغات کوچک شما شود.

هزینه دریافت پیامک چقدر است؟

باید دقت کنید که سامانه ای که انتخاب کرده اید قابلیت دریافت اس ام اس دارد؟ و اگر تعرفه دریافت هر sms چقدر است.

گزارشگیری از ارسال های موفق و ناموفق

گزارشگیری قابلیتی است که به شما این امکان را میدهد تا ارسالهای خود را پیگیری کنید و ببینید که چه تعدادی از آنها به گوشی ارسال شده اند و چه تعدادی خطا در ارسال داشتند و چه تعدادی ارسال نشده اند و … برخی از سامانه ها این امکان را ندارند و باید در انتخاب سامانه دقت کنید.

هزینه پیامک های نرسیده به گوشی پس داده میشوند؟

بسیاری از اپراتور ها هزینه پیامک هایی که به گوشی مخاطب نرسیده ایند را پس میدهند و فقط هزینه پیامک هایی که عملا به گوشی مخاطبین رسیده است کسر میشود. برخی از ارائه دهندگان سامانه پیام کوتاه هزینه های برگشت داده شده را به کاربر پس نمیدهند و قسمت اعظمی از هزینه های کاربر هدر میرود.

پوشش خدمات در سطح کشور

باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا میتوانید به تمام نقاط و شهرهای کشور ارسال اس ام اس کنید یا دریافت داشته باشد. و آیا میتوانید به تمام اپراتور ها ازجمله همراه اول و ایرانسل و تالیا پیام کوتاه ارسال کنید؟

نحوه پشتیبانی پنل اس ام اس به صورت است؟

مهمترین امر پشتیبانی از کاربران میباشد. یک شرکت پنل اس ام اس باید تیم پشتیبانی قوی داشته باشد تا هم قبل از خرید  وهم بعد از خرید به سوالات و مشکلات کاربران از طریق تلفن و ایمیل و تیکت و… پاسخگو باشد. بهترین و جدیدترین امکانات بدون پشتیبانی بیثمر است!